„Dzień dobry, czy wszyscy żyją?” – Akcja Caritas Polska i Warszawskiej Straży...

„Dzień dobry, czy wszyscy żyją?” – Akcja Caritas Polska i Warszawskiej Straży Miejskiej na półmetku

999

Zwiększamy pomoc

Akcja „Dzień dobry, czy wszyscy żyją?”, w której razem z patrolami Warszawskiej Straży Miejskiej zaopatrujemy bezdomnych przebywających w pustostanach, altankach działkowych a nawet w namiotach i szałasach, w gorący posiłek, koce, odzież i pomoc medyczną nabiera coraz większego tempa.

Rozszerza się także zasięg akcji i rozmiar koniecznej pomocy, ponieważ przybywa bezdomnych, a w czasie ciężkich warunków pogodowych zwiększa się także ryzyko zamarznięć i poważnych komplikacji zdrowotnych u osób żyjących na marginesie życia. Wystarczy powiedzieć, że pod koniec 2016 r. patrole Straży Miejskiej docierały prawie do wszystkich bezdomnych w 119 lokalizacjach na terenie aglomeracji warszawskiej. Obecnie takich miejsc jest już 156. Bezdomnych przebywających w tych miejscach było dotychczas ok. 700 osób. Przybyło co najmniej 100 osób. W związku z tym kuchnia Caritas Polska oraz kuchnia Spółdzielni Socjalnej „Kto rano wstaje” przy schronisku Caritas Archidiecezji Warszawskiej przy ul. Żytniej zwiększyły ilość gotowanej zupy dwa razy w tygodniu z 60 do 100 l łącznie. Radiowozy patrolowe rozwożą zupę oraz kanapki i ciepłe koce po najbardziej niedostępnych miejscach, najczęściej już po zmroku. Dołączają do nich młodzi wolontariusze – ratownik medyczny i wolontariusz z Caritas Polska.

Mówi Maciek Dubicki, odwiedzający bezdomnych z ramienia Caritas Polska: Zawsze pragnąłem włączyć się w taką akcję i pomagać ludziom dotkniętym bezdomnością, mam taką potrzebę serca. Na jednym z patroli pojechaliśmy, jak się okazało, do dzielnicy w której mieszkam i przeżyłem szok. Zobaczyłem jak wielu bezdomnych „mieszka” w mojej okolicy, podczas gdy ja siedzę w ciepłym mieszkaniu i jest to dla mnie normalne….

Do końca zimy jeszcze daleko. Zapraszamy wszystkich, którym nie jest obojętny los „tych, których nie widać” do odwiedzenia strony http://pomagam.caritas.pl/bezdomni-potrzebuja-naszej-pomocy/ i wsparcia akcji „Dzień dobry, czy wszyscy żyją?”.

Dzieci i młodzież z pomocą bezdomnym

Właśnie otrzymaliśmy informację, że młodzież Gimnazjum Dwujęzycznego nr 42 im. Bohaterek Powstania Warszawskiego przy ul. Żywnego 25 w Warszawie zebrała kwotę 119,80, która została przekazana na konto akcji. Otrzymaliśmy również przelew na 214 zł pochodzących ze zbiórki makulatury zorganizowanej na ten cel przez pracownika tej szkoły. W grudniu dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 267 im. Juliusza Słowackiego w Warszawie zebrały z inicjatywy samorządu uczniowskiego ciepłe ubrania, które zostały przekazane bezdomnym jeszcze przed Świętami, o czym informowalismy.

Serdecznie dziękujemy młodzieży, dyrekcji szkół, wychowawcom i rodzicom za przekazane dary i za kształtowanie u podopiecznych postawy godnej miana Dobrego Samarytanina we współczesnym wydaniu. W imieniu obdarowanych bardzo dziękujemy wszystkim Ofiarodawcom za wspieranie tej akcji, w której chodzi o ludzkie życie.

(js)

fot.: Dariusz Lewandowski